PUNTÍKUJEME
Na začátek je třeba si říct, že puntíkování je ten nejjednodušší způsob vybarvování obrázků na světě :), který zvládnou i opravdu malé děti.
Zároveň je puntíkování velmi zábavné i pro větší děti, a tak spolu mohou vesele tvořit klidně i sourozenci ve věku 3-12 let a užít si spolu spoustu zábavy.
Puntíkování navíc rozvíjí jemnou motoriku, soustředění, pozornost i pečlivost a jeho prostřednictvím se děti také jednoduše učí vnímat barvy, jejich míchání a odstíny.
PUNTÍKOVÁNÍ
Základem každého obrázku Puntíkovánek je předkreslená část, která je tvořena světle šedými kružnicemi o průměru 10, 14 a 18 mm.
Součástí Puntíkovánek jsou tak i 3 punťoky - puntíkovací válečky - o daných třech průměrech (10/14/18 mm), které nahrazují štětec/pastelku apod.
Děti pak mají za úkol se co nejpečlivěji trefit punťokem přímo do předkreslených šedých kružnic, a tak postupně dotvořit/vybarvit obrázek.
PUNTÍKOVÁNÍ S VODOVKAMI
Nejprve se děti seznámí s puntíkovacími válečky - jsou tři a jsou rozlišené barvou pěnovky, která slouží k přenášení barev.
Nachystáme vodovky a papíry (na trénování i otírání barviček z punťoků).
pozn. doporučuji vodovky s větším množstvím odstínů nebo alespoň dvoje různé vodovky, aby měly děti co nejšiřší škálu barviček pro jejich míchání.
Širokou nabídku - mnou ověřených a doporučovaných - vodovek najdete i tady u FUFA.
A začínáme:
1.
K puntíkování stačí jen opravdu malé množství vody - nemusíme tedy připravovat žádné "nebezpečné" :) pohárky ani nádoby s vodou.
Trochu vody nakapeme přímo do kazety s vodovkami (ideálně z plastové láhve s náustkem nebo kapátkem) - do víčka nebo přímo mezi jednotlivé barvičky. To opravdu stačí, uvidíte :).
Můžeme použít ale také paletku na vodu/míchání barev.
2.
Děti si vyberou punťok a zlehka jej namočí do vody (stranou, na které je barevné pěnové kolečko). Přebytečnou vodu (viditelné nevsáknuté kapky vody) mohou lehce otřít o hranu kazety.
3.
Takto navlhčený punťok poté vloží do vybrané barvičky a krouživými pohyby několikrát přetřou celou její plochu.
Cílem je vytvořit barevnou “kašičku“, která je na puntíkování ideální. Je-li tedy potřeba ještě trocha vody, postup s namočením punťoku mohou děti zopakovat (vody však postačí opravdu málo, kašička by totiž neměla být zbytečně řídká).
Stejně pak budou postupovat po celou dobu puntíkování, a to vždy, když barvička trochu nebo zcela uschne.
4.
Ve chvíli, kdy je na punťoku barevná “kašička”, může se začít s puntíkováním.
A to například tím, že děti na jedno namočení vytvoří co nejvíce puntíků a vyzkoušejí si tzv. stínování – první puntík, hned po namočení, je nejtmavší, každý další je světlejší a světlejší.
Celý postup s namáčením válečku, vytvářením barevné “kašičky” a stínováním doporučuji několikrát zopakovat, aby si děti dostatečně osvojily princip samotného puntíkování, vyzkoušely, jaké množství vody je ideální pro vytvoření “kašičky”, a na čistém bílém papíru i to, jak lze jednotlivé barvy míchat a překrývat, aby vznikaly nové a nové odstíny.
Naučí se tak například, že pokud překryjí modrou barvu barvou červenou, vznikne fialová, pokud však modrou překryjí žlutou, vznikne barva zelená apod..
Jakmile bude natrénováno, přichází na řadu CVIČNÝ LIST.
Cvičný list je součástí všech PUNTÍKOVÁNEK a je připraven tak, aby si děti mohly vyzkoušet a natrénovat i „trefování se” do předkreslených šedých kružnic. A aby se naučily zvolit ze tří průměrů punťoků ten správný pro danou velikost puntíků.
Potom už jen vybrat jeden z obrázků a hurá do PUNTÍKOVÁNÍ :).
TIPY/TRIKY :)
Punťok, se kterým děti právě puntíkují, není nutné před namočením do jiné barvy nijak zvlášť čistit. Na jedno namočení je možné udělat asi 5 puntíků a poté se barvička mine.
Stačí tedy otřít kraje punťoku o papír (aby se setřely zbytky barvičky, které ulpěly na okrajích pěnovky) a rovnou opět zlehka namočit do vody a do nové barvičky.
Budete-li chtít punťoky vyčistit po puntíkování (před uložením), stačí vymýt čistou vodou a nechat volně usušit.
Velikou výhodou Puntíkovánek je i to, že punťoky dětem zůstanou i po vypuntíkování všech obrázků. Mohou je tak využít i později:
1. další obrázky k puntíkování stáhnete u FUFA na blogu - STÁHNOUT
2. obrázky, které ani na blogu nenajdete, můžete pravidelně získávat ve FUFOvě newsletteru - PŘIHLÁSIT SE k odběru
3. pravidelně také vychází nová témata Puntíkovánek, které už ale můžete objednávat za zvýhodněnou cenu BEZ PUNŤOKŮ
4. úplně nové obrázky, zcela dle své fantazie, si však děti mohou napuntíkovat i samy - něco napuntíkují, zbytek dokreslí.
Mohou si na papír nalepit hlavu nějakého zvířátka (vystříhnutou například z novin nebo časopisu) a tělo dopuntíkovat. Napuntíkovat pár puntíků do tvaru obdélníku či čtverce a tužkou či pastelkami dokreslit domeček. Nebo do tvaru kolečka a dokreslit květinu.
Více si můžete PŘEČÍST tady.
PUNTÍKOVÁNÍ S RAZÍTKOVACÍMI POLŠTÁŘKY
Puntíkovat se dá i s razítkovacími polštářky, se kterými je puntíkování ještě o fous lehčí - žádná voda, žádné ředění barviček.
Ideální pro nejmenší dětičky.
S razítkovacími polštářky pak můžete Puntíkovánky zabalit na cesty autem, letadlem apod..
A razítkovací polštářky u FUFA seženete taky :) - PROHLÉDNOUT
A tady pár příkladů, jak puntíkují děti různého věku:
Kubík, 3 roky
Kubík, 4 roky
Kubík, 6 let
Evelínka, 3 roky
Evelínka, 6 let
Evelínka, 9 let
Jonášek, 5 let
Chtěli byste puntíkování také vyzkoušet? 👇🏻
Pokud se pak budete chtít podělit s vaším výsledkem puntíkování, pošlete mi foto do emailu: shop@ufufa.cz