PLANETY

. snad se mnou budete souhlasit, že učit se pouhým memorováním je nejen nuda, ale často i naprostá zbytečnost .

. a u dětí, které jsou přirozeně zvídavé a učí se velmi snadno často i poměrně složité věci, je to taky tak trošku škoda .

. učit se kreslením, vyráběním, tvořením, zkoumáním, zkoušením, debatou... to je ten nejlepší způsob, jak si nové věci/informace zapamatovat na celý život .

. u nových Puntíkovánek PLANETY jsem se proto rozhodla, že to "učení" trochu podpořím a vytvořím proto dvě verze:

1. bez ilustrací: v sešitě naleznete 8 planet k vypuntíkování + plakátek (a cvičný list)

vesmir

(obr.1)

. ti nejmenší si tak mohou vypuntíkovat planetky, nezabývat se "zbytečným" textem (to málo jim rádi přečtete vy, či starší sourozenci) a přitom se díky plakátku lehce naučit, jakou barvu mají jednotlivé planety, která je největší a naopak nejmenší, která má "prstýnky", kde je zima a kde zase opravdu velké teplo, která je vlídná a která nebezpečná .

. na zadní straně Puntíkovánek se navíc mohou podívat na poměr velikostí, a tak si snadno zapamatovat, že Merkur, Mars ale i Země či Venuše jsou skuteční prťavci a Jupiter se Saturnem opravdoví obři .

vesmir2

2. s ilustracemiv těchto Puntíkovánkách najdete nejen planety k vypuntíkování, plakátek a cvičný list, ale také 8 otextovaných ilustrací (A4)

vesmir3 

. pro každou planetu jsem vybrala takové informace, které považuji za základní, ale také zajímavé a snadno zamapatovatelné a snažila se některé znázornit tak, aby si je děti mohly snadno přenést/nakreslit na své vypuntíkované planety, a tak si je ještě lehčeji zapamatovat .

. na Merkuru krátery, na Venuši sopky, mraky a lebky jedovatosti : ), na Zemi vodu, zvířata a rostliny, a třeba na Neptunu blesky a vítr .

. u ilustrované verze Puntíkovánek je navíc plakátek oboustranný - na jedné straně obrázek s planetami (viz. obr.1), na druhé planety v poměru velikostí, doplněné však o všechny podstatné číselné údaje: rozměry planet v km, délka roku i jednoho dne (i s vysvětlením, co rok a den v daných číslech znamenají) .

. a až budou planety vypuntíkované, pomalované, informace načtené a uložené v paměti : ), můžete planety společně vystříhnout a pomocí větviček a nití z nich vytvořit parádní pohyblivý závěs do pokojíčku, aby byly planety neustále na očích (postup a proces výroby najdete zanedlouho také na blogu) .

A TO JEŠTĚ POŘÁD NENÍ VŠECHNO : )...

...všimli jste si, že na Merkuru odkazuji na jakousi interaktivní mapu?

. tak tady je:  https://messenger.quickmap.io/?extent=-140.8912329,-65.8431968,140.8912893,65.8431686&proj=5&layers=NrCMBYCYBoAZtA6JIE5YGYn1AXX8uBljkiBqAKzjYL75A

Bez názvu

. fantastická interaktivní mapa Merkuru, se kterou si určitě užijete spoustu další zábavy .

. můžete si Merkur prohlížet jako 3D model, stahovat obrázky, hledat nejznámější krátery, získávat souřadnice jednotlivých útvarů a měřit jejich vzdálenosti a třeba taky hledat Mickey Mouse : ) .

 . tvůrci navíc připravili podrobný návod, jak s mapou pracovat, a co vše lze prozkoumat: http://messenger-act.actgate.com/msgr_public_released/act_docs/qmap.pdf .

. tak a já už jen doufám, že planetární Puntíkovánky budou pro vaše děti nejen zábavné, ale i přínosné : ) .

I my u FU.FA, jako správci osobních údajů, zpracováváme na tomto webu soubory cookies, které nám pomáhají poskytovat a zlepšovat naše služby. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace